BOEUF BOURGUIGNON aneb Hovězí po Burgundsku

Hovězí po Burgundsku.

Hovězí po Burgundsku.

Lanýž má i přes svoji línou povahu velice rád nové výzvy. Takže když mě kamarádka poprosila, jestli bych jí nepřipravila teplé občerstvení na oslavu kulatých narozenin, byla jsem hned pro. Samozřejmě že kdo Lanýže zná, tak je mu jasné, že to nebylo z mé proslulé lidské dobroty, hehe, ale především pro to moct si vyzkoušet uvařit pro přibližně 30 hostů, kteří byli na oslavu pozváni. Vzhledem k tomu, že většinou vařím pro nás dvě s paní Lanýžovou a naší pruhovanou kočku, přišlo mi to jako vzrušující dobrodružství. Přemýšlela jsem nad tím co vytvořit, aby jídlo splňovalo následující – mělo by být trochu fancy (přeci jen narozeniny, žejo), mělo by být vydatné, aby se všichni hned nenaváli jak slívy (narozeniny, žejo) a v neposlení řadě by mělo chutnat i Lanýžovi, protože nebude přece o hladu. Takže jasně – hovězí po Burgundsku. Voňavé ragú z hovězího masa, červeného vína, zeleniny, žampionů a provoněné tymiánem a rozmarýnem. Legendární pokrm, který se stal vlajkovou lodí kuchařské bible Julie Child A Mastering of French Cooking a který i díky ní vyletěl z francouzských kuchyní a obletěl celý svět. Můj recept bude z původního receptu Julie Child vycházet, ale zapracovala jsem do něj inspiraci od Romana Vaňka. Výsledek je z mého pohledu uspokojivý a snad tak bude připadat i narozeninovým hostům, aby se Lanýž nestal obětí hladem motivovaného lynče. Dost řečí, recept níže. Sama jsem ho dělala pro větší počet lidí ze 6 kilo masa, ale to je i na solidní víkendový oběd přeci jen trochu hodně, takže jsem upravila kalkulaci na 750g masa, což je dávka akorát pro 3 hladové lanýže nebo pro 4 z těch,  co před Vánoci hubnou do plavek.

INDEX LENOSTI: střední až vysoký, akční lanýž.

INDEX HLADU: vysoký, příprava cca hodinu, pečení 3-4 hodiny, finalizace cca 30 min.

Co je potřeba (pro 3-4 lanýže):

750g hovězího masa (můžete použít hezkou kližku, ale dopořučuji ořech)

asi 2 lžíce olivového oleje

cca 50g másla

2 větší mrkve

1 větší žlutá sladká cibude

200g anglické slaniny

2 lžíce mouky

2 stroužky česneku

2 lžíce rajčatového protlaku

350ml hovězího vývaru (domácího)

500ml Pinot Noir nebo jiného plného červeného vína

Několik snítek tymiánu

větvička rozmarýnu (může být i sušený)

bobkový list

sůl, pepř

400g žampionů

trochu citronové šťávy

asi 20 perlových cibulek nebo malých šalotek

Příloha – hodí se bramborová kaše, ale já mám nejraději pečivo, ideálně bílá bageta nebo čerstvý chleba.

 Co s tím:

Začněte tím, že si slaninu nakrájíte na větší kostičky a ty dejte krátce povařit ve vodě. Maso si nakrájejte na větší kostky (tak 4x4cm, prostě nějak přiměřeně, větší než na klasický guláš) a dobře je osušte, osolte a opepřete. Cibuli si nakrájejte na klínky, mrkev na stejné menší kousky. Já mám ráda takové půlměsíčky. Podobně jako u kohouta na víně je důležité dodržet postup, kdy se v hrnci restují jednotlivé suroviny postupně a zvlášť.

Vyhřejte si troubu na maximum. Slaninu vyndejte z vody. V hrnci (ideál je litinový, protože dobře vede teplo) si rozehřejte olivový olej (měl by pokrývat dno) a opečte na něm slaninu, aby pustila tuk. Slaninu vyndejte vedle do misky nebo na talíř. Na velmi rozpáleném (vysoká teplota je tady důležitá) oleji s výpekem ze slaniny zprudka opečte maso. Bacha- vždy ho do hrnce dejte jen opéct jen tolik, aby se vešlo na dno. Pokud ho dáte moc, začne pouštět šťávu, dusit se a maso se vám správně nezatáhne. Až maso zezlátne, vylovte ho a dejte stranou ke slanině. Pak přijde na řadu zelenina – orestujte nejdříve mrkev a po chvilce, kdy už je zlatavá, k ní přidejte cibuli. Dávejte u všech složek pozor, aby se vám nespálily a nepřichytily ke dnu, případně přidejte trochu olivového oleje. Zeleninu promíchejte.

 V tuhle chvíli dejte do hrnce i maso a slaninu, promíchejte a zasypte hladkou moukou, aby se kolem masa a zeleniny obalila. Drapsněte hrnec a dejte ho jen na tak 3 minuty do trouby. Pak jej vyndejte a celé to s moukou promíchejte. Troubu stáhněte na 150 stupňů.

Maso a zeleninu v hrnci zalijte vývarem a vínem tak, aby bylo maso ponořené. Vmíchejte rajčatový protlak a vložte bylinky (svažte si je špagátkem nebo dejte do varného sáčku, ať je pak nemusíte půl hodiny z omáčky lovit). Promíchejte, hrnec přiklopte poklicí a dejte do trouby. Teď nastává čas nalít si taky víno a chvíli si po tý fušce odpočinout, hrnec v troubě zůstane alespoň 3 hodiny. Občas se do trouby podívejte a promíchejte to (stejně vám to určitě nedá). Po bytě by se vám brzy měla rozlinout libá vůně. Po 3 hodinách hrnec vyndejte a podívejte se, jak je maso na tom – mělo by být měkké, pokud se vám to nezdá, ještě to dejte péct. Pokud je maso ok, dejte hrnec na chvíli ještě na sporák a bez pokličky zredukujte tekutinu na konzistenci omáčky.

Z žampionů ukrojte nožky, nakrájejte si je na poloviny nebo čtvtky (podle toho, jak velké houby máte) a dejte si je do misky s vodou okyselenou pár kapkami citronu (zachovají si pak světlou barvu). Na pánvi si rozpalte máslo a žampiony na něm opečte, když jsou trochu zlatavé, přilijte trochu citronové vody ve které byly namočené a cca 5 minut povařte. Na másle zkaramelizujte na druhé pánvi cibulky, zalijte je trochou vývaru a nechte tekutinu odvažit a cibulky změknout.

Z ragú vyndejte maso a omáčku trochu propasírujte, pokud chcete, aby byla estetičtější. Já na to většinou kašlu. Stačí myslím vyndat svázané bylinky. Do omáčky přidáme žampiony a karamelizované cibulky. Podle chuti dosolíme a opepříme čerstvě mletým pepřem.

Odstraňovač zimní deprese na talíři.

Odstraňovač zimní deprese na talíři.

Bon Apétit! Ale lepší je to druhý den, takže doporučuji nechat odležet..

God Bless You, Julia Child!