Pálivá asijská polévka s kokosovým mlékem (Tom Kha Lanýž style)

Tom Kha Lanýž style.

Tom Kha Lanýž style.

Zima je moje oblíbené roční období. Nicméně má to několik podmínek. Musí být přiměřená zima a ještě ideálně musí být sníh a na něj svítit sluníčko. Takže by se dalo říct, že zima je moje oblíbené roční období přesně tak 5 dní v roce. Pro ty ostatní zimní dny jsou tu horké polévky s dostatečnou dávkou chilli jako je ta, kterou si můžete podle lanýžího receptu uvařit. Příjemně zahřeje, kombinace chilli, kokosu a limetky vás svojí exotičností vyprostí ze splínu z mlhavého počasí, ale i kocoviny ze přehnané konzumace svařáku. Polévka je volně inspirovaná thajskou kuřecí polévkou Tom kha kai, ale vzhledme k tomu, že jsem v zimě líná jezdit do asijské tržnice pro autentické suroviny, jde o zdomácnělou variantu.

INDEX LENOSTI: líný lanýž s mírně akčními výpady. 

INDEX HLADU: střední, hlad ukojím cca za hodinu.

Co je potřeba (pro 3-4 lanýže).

Na vývar:

2 kuřecí křídla a jedno stehno na vývar (můžete použít i jiné kuřecí části, při nejhorším i směs na polévku, ale mělo by na nich být alespoň trochu masa na obrání do polévky).

1 menší cibule

2 stroužky česneku

trochu soli, pár kuliček pepře

stonky koriandru (klidně oškubejte lístky z celého keříčku, co koupíte běžně v obchodě).

malý kousek zázvoru nakrájený na plátky (asi cca 0.5 cm).

asi 1.5 litru vody

Zbylé suroviny:

400ml kvalitního kokosového mléka

trochu kokosového oleje

obrané maso z kuřete (viz výše), bez kůže.

5 žampionů

asi 10 cherry rajčátek (pokud jste jako paní lanýžová na rajčata alergičtí, tak samozřejmě vynechte).

asi 2 jarní cibulky

stroužek česneku

asi 0.5 cm závoru nebo galangalu nakrájeného na jemno.

2 lžíce hnědého cukru

lžíce rybí omáčky

limeta

lístky koriandru

lístky (ideálně thajské nebo citronovém, ale jde i obyč) bazalky.

posekaná chilli paprička.

rýžové nudle (pokud chcete polévku méně vydatnou, můžete vynechat).

Co s tím:

Nejdřív si připravte vývar. Do většího hrnce dejte svoje kuře, rozpůlenou cibuli, nožem zmáčnutý stroužek česneku, sůl, kuličky pepře a stonky koriandru. Zalijte vodou a zahřívejte. Když vývar dosáhne bodu varu, přidejte na kolečka nakrájený zázvor a zmírněte teplotu (mělo by se to vařit těsně pod bodem varu, takže kapalina by neměla bublat). Vařte asi 35 minut, ideálně během nich sbírejte síťkou vysráženou bílkovinu z povrchu.

Mezitím si nachystejte zeleninu do polévky. Žampiony si nakrájejte podle jejich velikosti na čtvrtky nebo půlky (měly by se úhledně vejít na lžíci, aby se daly úhledně jíst). Rajčátka na poloviny. Bílou část jarní cibulky a česnek nasekejte na jemno, zázvor (či galangal) také.

Teď je čas dát si kávu a cigaretku nebo si číst v nějaké inspirativní kuchařce, dokud se nám nedodělá vývar.

Když je vývar hotový, tak ho přes síto slijeme do nádoby (hrnce, tepelně odolné mísy atd.). Vývar by měl být čirý, bez vysrážené bílkoviny a kuřecí maso by mělo být šťavnaté a měkké. Obereme si kuřecí maso a zbavíme ho kůže (tu u nás doma vždy velmi efektivně likviduje kočka).

Pokud si do polévky chceme dát nudle, dáme je teď dělat podle návodu na obalu a po uvaření pořádně propláchneme, aby se nelepily.

V hrnci (klidně můžeme použít ten, ve kterém jsme dělali vývar) si rozehřejeme trochu kokosového oleje a na něm necháme rozvonět posekanou cibulku, česnek a zázvor. Poté zalijeme vývarem a ohřejeme ho. Pak přidáme kokosové mléko a osladíme cukrem a přidáme šťávu z limetky.

Když se začne polévka vařit, přidáme rajčata a houby, kuřecí maso a necháme pár minutek přiklopené vařit. Na závěr ochutíme polévku rybí omáčkou, bylinkami,chilli papričkou a na jemno posekanou zelenou částí jarní cibulky.

Polévka s kokosovým mlékem, zázvorem a kupou bylinek, chilli a rybí omáčkou.

Polévka s kokosovým mlékem, zázvorem a kupou bylinek, chilli a rybí omáčkou.

Dáme si do ní nudle a v klidu si užíváme voňavou slast.