HOUBOVÝ NÁKYP dle Lanýže

Houbový nákyp.

Houbový nákyp.

Nevím jak to máte při houbaření  vy, ale dokud nepadne tma nebo neseberu poslední houbu v dosahu, tak mě z lesa nikdo nedostane. Když ale táhnete dva koše (záměrně nepíšu košíky, zdrobnělina na moje nůše příliš nesedí) plné hub, tak vzniká drobný logistický a kuchařský problém – co s nimi. V jednu chvíli jsem uvažovala, že bych si otevřela stánek a prodávala houby třeba na Hlavním nádraží, ale obávám se, že je to trestné. Tak prostě nezbývá, než je sníst. Pokud oplýváte větším než malým množstvím hub všemožného druhu a potřebujete je rychle zpracovat, je na to ideální houbový nákyp. Využijete do něj jak zbytky pečiva, tak nevídané množství hub, je rychlý, snadný a dá se konzumovat výborně teplý i studený se zeleninovým salátkem.

PS: Skvělé jídlo před výplatou, protože je opravdu za pár šupů, Láďa Hruška by zaplesal.

INDEX LENOSTI: líný lanýž.

INDEX HLADU: střední, hlad ukojím cca. za 40 minut.

Co je potřeba (pro 4-6 lanýžů):

cca 1 kg očištěných jedlých hub (podle tohoto množství pak:)

5 housek (klidně den dva starých)

4 vejce

3 stroužky česneku

trochu mléka

2 lžíce sušené majoránky, hrst posekané čerstvé petrželky

drcený kmín, mletý muškátový oříšek, sůl, pepř

Na přípravu hub:

1 velká cibule

lžíce másla

Co s tím:

Houby si pokrájíme na menší kousky, cibuli si pokrájíme najemno. Na pánvi si rozehřejeme máslo, opečeme cibuli do změknutí a přidáváme postupně houby, vše dusíme do chvíle, než houby zmenší objem a budou tepelně zpracované. Zasypeme drceným knímem a necháme trochu vychladnout. Troubu si předehřejeme na přibližně 170 stupňů.

Mezitím si do velké mísy nakrájíme housky na kostičky a zalijeme je mlékem, aby se nasákly a změkly. Promneme prsty, přidáme špetku muškátového oříšku a ze 4 vajec žloutky. Do mísy přidáme podušené houby a dochutíme majoránkou, prolisovanými stroužky česneku a posekanou petrželkou, osolíme, opepříme. Z bílků si vyšleháme sníh a něžně vmícháme do směsi.

Nalijeme do dortové formy, hlubokého plechu nebo prostě pečící nádoby, co je zrovna po ruce, a pečeme přibližně 30 minut, než je povrch zlatavý.

Houbový nákyp zblízka.

Houbový nákyp zblízka.

A je to! V Saturninovi sice teta Kateřina varuje, že houby nejsou vhodné pro staré lidi, ale tahle houbová žemlovka je vhodná docela určitě úplně pro každého, podle mého průzkumu zatím nikoho nezabila. Pokud vydrží do druhého dne (což se u Lanýžových stává zřídka), je výborná studená a dá se snadno transportovat na příklad na piknik.