ŠNECI (Escargots) – v ulitce i bez až na sváteční stůl.

Šneci v bylinkovém másle jsou vynikající delikatesou, která se v České republice stále více pojí s oslavami Vánoc. I přesto, že konzumaci escargotů má řada lidí spojenou především s francouzskou a belgickou kuchyní, šneci mají dlouhou tradici i u nás a ve starých kuchařkách si můžeme přečíst řadu receptů na sváteční úpravu šneků (včetně obskurních receptů Magdaleny Dobromily na šneky s kyselým křenem, wtf). Ale šneci nemají své místo jen ve středo a západoevropských gastronomiích. Jsou na příklad také tradiční a velmi výraznou součástí krétské kuchyně a na tomto nádherném řeckém ostrově si můžete hlemýždě dát v nespočtu úprav.  Hlemýždi jsou vůbec úchvatní. Prý se ukázalo, že umělý chov šneků bujel u před 11 000 lety! Pokud je to pravda, tak kam se na ně hrabe většina dalších zvířat chovaných za účelem stravování. Ale i šneci si na poli grastronomie prožili svoje vzestupy a pády. Před pěti stoletími byli považování za levné a snadno dostupné jídlo chudých. O tři století později se staly trendy chuťovkou francouzských salónů a během druhé světové války představovali snadno dostupný zdroj bílkovin, prostě osud skoro jako z mexické telenovely.

maxresdefault

Hlemýžď – to zní trochu jako Lanýž, takže první z lanýžích tipů se bude v předvánočním čase věnovat tomu, kde si pošmáknout na nějaké šnečí pochoutce nebo kde si chutné šnečky pořídit. Abyste měli úplnou jistotu, že jsou šneci zcela čertví a mají ověřený původ, můžete si je samozřejmě sami nasbírat. K tomu jsem se sama nikdy nedostala a vzhledem k tomu, že venku byste je v tuto roční dobu hrabali ze sněhu docela obtížně, zaměřím se spíše na hlemýždě dostupné na pultech.

Jak na domácí šnečí hostinu? Nedoporučuji kupovat šneky v nedůvěryhodných obchodech a supermarketech. Často tam pořídíte jen jeden druh šneků v ulitě – poznáte je snadno: Ulita je zapláclá výrazně zeleným máslem, který svoji barvou připomíná mentolovou žvýkačku. Cena sice bývá příznivá, ale z mého pohledu se od nich raději držte dál.

Vhodné místo, kde šneky koupit , jsou šnečí farmy. V České republice je jich relativně hodně a tak si můžete vybrat tu, kam si sami zajedete nebo která vám nejvíce vyhovuje. Já mám velmi dobrou zkušenost s farmou Delicatessen Snailex, kteří mimo klasických šneků po Burgundsku (s máslem z česneku, šalotky a hladkolisté petržele) nabízejí také další úpravy šneků (vynikající jsou s lanýžovým máslem) a související produkty jako šnečí kaviár nebo šnečí játra. Šneky prodávají chlazené a rádi vám je dovezou domů, což je standardní služba všech šnečích farem. Farmy, např.  Baronka , také běžně nabízejí šnečí maso mražené v různě velkém balení, což se hodí pokud si chcete šnečí pochoutky připravit doma sami. Tím můžete výrazněji popustit uzdu fantazii a nedat si pouze klasickou úpravu šneků po Burgundsku nebo Provensálsku, ale zkusit na příklad i vynikající šnečí nákyp, nádivku ze šneků a další recepty.

Vánoce jsou ale dobou odpočinku a tak je na místě ještě jedna poznámka k indexu lenosti přípravy zakoupených šneků. Pokud si pořídíte plněné ulity, ve kterých je šnečí maso zalité máslem, pak je příprava vhodná i pro nejlínějšího Lanýže. Stačí je dát na pár minut do trouby, aby se máslo rozehřálo a vytvořilo na ulitce krustu. S mraženým šnečím masem už je to trochu víc práce, po rozmražení je potřeba šneky uvařit ve vývaru se zeleninou a kořením. A pak teprve zpracovat do finálního receptu. Pokud byste chtěli na nějaký inspiraci, sáhněte po fascinující kuchařce pánů Faktora a Sádla Šneci ve světových kuchyních.  Z množství receptů na šneky vám půjde hlava do ulity.

Každá z variant popsaných výše vyžaduje ale určitou míru aktivity, i zapnout a otevřít troubu a pak po sobě a hostech umýt nádobí. Pokud nechcete věnovat energii ani tomu, nezbývá než vyrazit na šneky do hospody. Lanýží blog se snaží orientovat na stravu cenově dostupnou a tak si dovolím doporučení, které podle mě naplňuje ideálně poměr cena- výkon. Na velmi dobré šneky z olomoucké šnečí farmy a velice uspokojivou nabídku šampaňského, cavy, vína a sektů můžete vyrazit do malé vinárny Champagneria v centru Prahy. Šneci bez šampaňského, to je jak Vánoce v červnu.

Šneci v dospělosti prý dosahují rychlosti až 4km za hodinu, vám ale Lanýž přeje, abyste se nemuseli během adventu nikam zběsile honit a užili si ho s chutí, láskou a v poklidu.