ŠPENÁTOVÉ NOKY S TVAROHEM, PRŠUTEM A RUKOLOU

Svěže zelené noky.

Svěže zelené noky.

Jak všichni z nejmenovaného filmu víme, noky se vyznačují především tím, že jsou slizké po celém svém povrchu a ty domácí jsou prostě nejlepší. To je nepochybně pravda, protože různé druhy gumových hroud, které si můžete koupit v obchodě, jsou většinou cementová strava pro odvážné. Udělat si noky doma možná vypadá složitě, ale nijak těžké to není. Takže plus pro vás – budete před svými hosty vypadat jako superhrdina v zástěře, ale přitom vám to zabere jen pár minut času. Lanýž má rád variantu, kdy se do těsta přidá tvaroh nebo ricotta, protože jsou noky o poznání lehčí a mají svěží chuť, kterou v této variantě ještě podpoří čerstvý baby špenát. A upravit se pak dají různě – já jsem je opekla na pánvi s trochou másla, kousky pršutu a přidala posekanou rukolu. Zkuste, třeba vám taky zachutnají.

INDEX LENOSTI: středně akční lanýž

INDEX HLADU: střední, hlad ukojím do 40 minut. 

Co je potřeba (pro 4 lanýže):

Na noky:

400g listového baby špenátu

250g měkkého tvarohu (takový ten obyč v papíru), případně ricotty

70- 100g hladké mouky

2 veselá vejce

100g másla

špetku muškátového oříšku

utřený stroužek česneku

sůl

Na dochucení noků v této variantě:

100g pršutu nebo jiné sušené šunky, pancettu nebo cokoliv toho typu

dvě hrsti rukoly

drcený nebo strouhaný parmezán

trochu másla a olivového oleje

pepř

Co s tím:

Baby špenát spařte ve velké míse nebo v cedníku. Propláchntěte studenou vodou a dejte si záležet, abyste z něho vymačkali veškerou vodu. Pak ho nasekejte najemno a dejte do mísy. Ke špenátu přidejte tvaroh, dvě vejce a rozpuštěné máslo a vypracujte co nejhladší těsto. Pak osolte, přidejte muškátový oříšek a promíchejte. V tuto chvíli je těsto hodně řídké. Začněte postupně přisypávat mouku a zpracujte těsto tak, aby vznikla vláčná hmota. Je možné, že mouky budete potřebovat víc, závisí to na vlhkosti špenátu – pokud v něm zůstalo hodně vody, budete potřebovat víc mouky a naopak.

Odložtě těsto na chvilku do ledničky, trochu ztuhne. Mezitím si připravte větší hrnec s osolenou vodou a dejte vařit. Tvořit noky můžete několika způsoby – jde to lžící, kterou doporučuji obalit v potravinářské fólii – naberete trochu těsta a to pak vhodíte do slané rvoucí vody (bacha, voda musí jen lehce bublat, ne vřít klokotem). Druhou cestou je, že si na pomoučeném válu vyválíte z části těsta cca 3cm tlustého hada a krájíte ho na souměrné kousky, které pak házíte do vody. Zálěží na vás, co vám přijde lepší, já mám radši druhý způsob, ale víc se při něm zasviníte.

Noky vařte na nižším- středním plameni pár minut, dokued nevyplavou na povrch. Pak je ve vodě ještě minutku nechte a můžete je buď servírovat, nebo v mém případě ještě opéct na pánvi.

Zelená, kam se podíváš.

Zelená, kam se podíváš.

Na té si rozpusťte kousek másla a opečte na něm kousky pršutu. Vhoďte noky, chvíli opékejte, přidejte rukolu nasekanou na větší kousky, opepřete a na závěr posypte drceným parmezánem. A je hotovo, obžerství může začít.

PS. Pokud uděláte těsto pro 4 lanýže, ale celé ho nespotřebujete, stejně jako Lanýž, nevadí. Těsto v lednici vydrží a noky se hodí i jako příloha, kterou můžete zužitkovat v nadcházejících dnech, případně si je můžete připravit další den v jiné variaci.