VELIKONOČNÍ KOHOUTEK S BYLINKOVOU NÁDIVKOU

Kohoutek s velikonoční bylinkovou nádivkou

Kohoutek s velikonoční bylinkovou nádivkou

Kohoutci (COQUELET – kohoutek, POUSSIN- mladé kuřátko) jsou většinou 4-6 týdnů staří a chovají se speciálně pro maso. Setkala jsem se s tím, že je řada lidí je k tomuto druhu drůbeže trochu nedůvěřivá, protože vedle svých antibiotiky nabubřelých a zesilaných drůběžích sousedů vypadají opravdu jinak – co do velikosti a především barvy. Čerstvé kuřátko nebo kohoutek má žluťoučkou barvu, celkově váží tak 300 – 500g a chuťově jim kuřecí maso z velkochovů nedosahuje ani po pařátky. Maso je navíc krásně měkké a šťavnaté. Výborně chutnají s různými sezónními nádivkami a v takovém případě vystačí jeden kohoutek pro 1-2 osoby v závislosti na jejich apetitu.

U nás doma se vždy na Velikonoce dělala nádivka s bílého pečiva, bylinek a slaniny. Nádivka poslouží jako příloha, ke kuřátkům si můžete ale dát salát z čerstvého špenátu, hráškové pyré nebo zeleninový salát.

INDEX LENOSTI: střední, mírně akční lanýž.

INDEX HLADU: střední, hlad ukojím asi za hodinu (nádivka cca 20 minut, pečení cca 45 minut)

Co je potřeba (pro 2 větší jedlíky nebo 4 na dietě):

2 kohoutci, případně jarní kuřátka (koupíte ve větším supermarketu nebo prodejně francouzských potravin)

2 plátky slaniny nebo pancetty

trochu čerstvého tymiánu, snítka rozmarýnu

sůl, pepř, trochu másla

Na nádivku:

asi 150g slaniny

jarní cibulka

3 housky nebo jedna francouzská bageta (ne úplně tuhá jak šutr, ale nemusí být úplně nejčerstvější)

3 veselá vejce

trochu mléka nebo smetany

muškátový oříšek, na špičku nože

bylinky, já použila: petržel kudrnku, hladkolistou petržel, tymián, pažitku, libeček. Prostě co nakosíte na zahradě nebo na balkoně, chutné jsou i kopřivy.

sůl, pepř.

Co s tím:

Kohoutky opláchněte a očistěte. Odsekněte spodní část křídel a kohoutka zevnitř a na prsou trochu nasolte. Odložte je na chvíli stranou.

Na pánvičce si opečte do křupava slaninu nakrájenou na kostičky. Poté, co se vypeče, přidejte na jemno nakrájenou jarní cibulku a chvilku restujte, vypněte sporák. Do mísy si nakrájejte na kostičky pečivo a podle stupně tuhosti pokropte mlékem, aby změklo. Přidejte slaninu s cibulkou, promíchejte, přidejte žloutky, nasekané bylinky a koření (nesolte zbytečně moc, nasolené máte i maso). Nakonec si z bílků vyšlehejte tuhý sníh a zapracujte ho jemně do nádivky.

Předehřejte si troubu na 190 stupňů. Kohoutky naplňte nádivkou, dejte je na pekáček na máslo, položte na každého z nich plátek slaniny, poházejte tymiánem a rozmarýnem, podlijte trochu vodou a dejte péct.

Za přibližně 45 minut (jsou malí, ale přeci jen s nádivkou potřebují na pečení delší čas), když mají zlatavou kůrku, vyndejte z trouby a užijte si tu slast.

Pečený kohoutek v pozadí s e se špenátovým suflé, které je variací na nádivku.

Pečený kohoutek.

Veselé Velikonoce!