BABA GHANOUSH aneb pomazánka z pečeného lilku

pasticky-1 (1)

„Babaganuš“, pomazánka z pečených lilků

„Babaganuš“ (nebo jak říká moje kamarádka „bába a nůž“) je pomazánka z pečených lilků oblíbená především v arabských zemích. Je podobná hummusu, ale oproti cizrnové pastě je o něco lehčí a má také o něco řidší strukturu. Receptů najdete celou řadu, s cibulí, rajčaty atd, já ale používám velmi málo ingrediencí, aby vynikla chuť lilku.

 Někdo si možná říká, že lilek je taková nablblá zelenina, která nemá nijak úžasnou chuť. Vtip téhle pomazánky spočívá ale v tom, že se lilek zprudka opeče na otevřeném ohni nebo v rozpálené troubě, až jeho slupka zčerná a dužina dostane trochu uzenou chuť, která je naprosto vynikající. Příprava je úplně jednoduchá a babaganuš  si snadno uděláte nejen v kuchyni, ale i u venkovního ohniště nebo nad grilem. Dát si ji můžete s pitou nebo jiným pečivem co máte po ruce. Můžete ji také použít jako omáčku k pečeným masům, skvělá je s jehněčím nebo drůbežím.

INDEX LENOSTI: nízký, lemrózní lanýž

INDEX HLADU: nízký až střední, necelá hodina na pečení a ochladnutí lilků. Pak je to cobydup. 

Co je potřeba (asi pro dva – tři lanýže na svačinku):

Dva střední lilky

lžíce tahini pasty

dvě – tři lžíce hustého jogurtu, já použila řecký (pokud chcete veganskou verzi, jogurt vynechte)

dva stroužky česneku

olivový olej

šťávu z 1 citronu

sůl, pepř

Co s tím: 

Recept pro variantu pečení v troubě: předehřejte si troubu na úplné maximum, co to jde. Slupku lilků propícháme na více místech vidličkou, ideálně v několika řadách po celé délce lilků. Vložíme do trouby, ideálně do horní části na rošt. Pečeme asi 40 minut, než lilky zcela změknou a jsou po povrchu trochu do černa. Neděste se, může to trochu smrdět spáleninou, ale v tomto případě je to žádoucí, slupku používat nebudete.

Pokud pečete na ohni nebo na grilu, jde asi vlastně o to vychytat, kdy je lilek hotový. Můžete ho péct nabodnutý na klacku nad ohněm, klidně ho můžete upéct i v popelu jako brambory nebo ho položte na gril a obracejte, až bude rovnoměrně zčernalý.

Lilky nechte vychladnout, pak je podélně rozřízněte a vydlabte dužinu do misky. Pokud je váš index lenosti příliš vysoký, jako můj, tak do mixéru. Do mixéru přihoďte i česnek a rozmixujte. Babaganuš je výborný na léto a kdo by se potil u míchání nebo utírání česneku, když to není třeba.

Rozmixované lilky s česnekem si přelijte do misky, přijdete tahini pastu, olivový olej (tak lžíci nebo dvě), citronovou šťávu a pokud chcete jemnější chuť a světlejší barvu pasty, přidejte jogurt. Osolte, opepřete a pořádně promíchejte.

Lilková pasta v detailu.

Lilková pasta v detailu.

Před servírováním posypte hladkolistou petrželí a pokapejte ještě trochou oleje. Dejte si k tomu kousek pečiva nebo zeleniny, kterými můžete pastu ideálně i nabírat a odpadne vám mytí nádobí.