JAPONSKÁ ROLOVANÁ OMELETA TAMAGOYAKI DLE LANÝŽE

Tamagoyaki = sladká japonská rolovaná omeleta.

Tamagoyaki = sladká japonská rolovaná omeleta.

Nebudu se vůbec tvářit, že něco vím o japonské kuchyni. V životě jsem v Japonsku nebyla a můj nejautentičtější japonský zážitek byl pravděpodobně holohlavý sushi chef v restauraci Miyabi a sledování japonských filmů ve filmovém klubu. Nicméně to mi nemůže zabránit ve vařících pokusech, že.

Jednou jsem v bentu k obědu našla tuhle boží věc, která by se dala shrnout jako „jak udělat tak jednoduchou věc, jako je vaječná omeleta tak, aby vypadala hrozně složitě.“ Jmenuje se Tamagoyaki nebo Tamago (což prý znamená v japonštině vejce, ale kdo ví, já teda ne) a jde o sladkou rolovanou vaječnou omeletu, kterou často potkáte jako součást sushi setů. Najdete na ni hromadu receptů, každý se trochu liší, ale skoro vždy jsou základem vejce, mirin (saké na vaření), a sójovka.

Po několika velmi esteticky nezdařilých pokusech se mi podařilo najíc cestu k uspokojivě vypadající rolce a tak se o ni chci s vámi podělit. Omeleta rozhodně stojí za vyzkoušení ať už jako efektní součást domácí sushi párty nebo jako šik víkendová snídaně.

INDEX LENOSTI: experimentující, ale mírně akční lanýž

INDEX HLADU: nízký, příprava asi 20 minut.

Co je potřeba:

3 veselá vejce

polévková lžíce světlé sójovky

polévková lžíce bílého cukru

dvě lžíce mirinu nebo saké.

špetka soli

sezamový olej na smažení.

Sójovka je konzumaci, množství dle chuti.

Nádobíčko:

pánev ( v asijských obchodech narazíte na hranaté pánve, které se na omeletu přesně hodí, ale klidně použijte normální kulatou pánev s nepřilnavým povrchem)

hůlky (jde to s nima fakt líp), případně dvě obracečky

rolovací bambusovou podložku na sushi

kuchyňskou utěrku.

Co s tím:

V misce si hůlkama rozšlehejte vejce, přidejte saké, cukr, sójovku  a špetku soli a rozmíchejte, až se vše spojí.

Na pánev si pomocí kuchyňské utěrky vymažte sezamovým olejem, měl by ho na pánvi být rovnoměrný, ale tenoulinký film. Vymazanou pánev rozpalte.

Jednu třetinu vaječné směsi nalijte na pánev ve velmi tenké vrstvě a pánví zakvedlejte, aby byla vrstva rovnoměrná. Pomocí hůlek objeďte okraje a trochu je uvolněte.

Číhejte na svoji omeletu, na cigáro se vyplatí jít později. Ve chvíli, kdy je omeleta od okrajů upečená a uprostřed ještě měkká, vezměte její okraj a pomocí hůlek ho rolujte směrem k druhému okraji pánve. Měli byste rolovat tak, aby výsledná rolka byla pevná, bez bublin uvnitř. Na okraji pánve vám vznikne vaječná rolka, nechte ji tam.

Zbylou část pánve vedle rolky opět vymažte pomocí papírové utěrky olejem a nalijte další třetinu vaječené směsi. Opakujte postup, zakvedlejte, aby se nepřichytila ke dnu, objeďte okraje a až bude opět propečená, hůlkami chytněte vaši rolku z kraje a narolujte na ni druhou vrstvu omelety a opět nechte na okraji pánve.

Znovu vymažte, nalijte třetí část vajec a opakujte postup, až vám na pánvi vznikne pevná žlutá rolka. Tadá, skoro hotovo.

Rolku vezměte a ještě za tepla ji dejte na bambusovou suši podložku a její pomocí omeletu trochu stlačte a zarolujte, aby byla hezky kulatá.

Omeletu můžete krájet takto na kolečka, ale i na hůzné hranoly, kužely a další geometické tvary.

Omeletu můžete krájet takto na kolečka, ale i na hůzné hranoly, kužely a další geometické tvary.

Pak už zbývá jen nakrájet na kolečka, zakapat sójovkou a radovat se z toho, jak bezvadně vypadá a ještě líp chutná.