SALÁT Z PEČENÉ ČERVENÉ ŘEPY S KOZÍM SÝREM

lanyz-9-2

Salát z červené řepy s kozím sýrem

Červená řepa je úžasná zelenina. Nejen, že patří do čeledi laskvacovitých, což se mi jako název moc líbí, ale má celou řadu léčivých účinků. Řepná šťáva je skvělá na různé detoxikační kůry, čistí játra (takže výborná na sezónu vánočních večírků nebo společensky náročné festivaly), působí proti kornatění tepen, má vysoký obsah vitamínů a navíc ještě skvěle chutná a má širokou škálu využití v kuchyni.

Je vynikající jako příloha k různým masům, můžete z ní dělat všelijaké saláty nebo ji sterilovat a schovat si ji na studené zimní měsíce. Pokud máte zrovna před výplatou, má řepa ještě jednu výhodu – stojí opravdu pár korun.

Já jsem k večeři udělala salát z pečené řepy, třeba vás taky zaujme, je totiž snadný a přes léto je skvělý i jako lehká večeře.

INDEX LENOSTI: Velmi líný lanýž

INDEX HLADU: střední, příprava pár minut, pečení a chladnutí asi dvě hodiny.

 

Co je potřeba:

Dvě větší červené řepy

Čerstvý kozí sýr

Trochu rukoly

Pár vlašských ořechů

Šťáva z půlky citronu a pomeranče

Sůl, pepř, olivový olej, balzamikový ocet, trochu medu

Co s tím:

Troubu vyhřejte na 170 stupňů. Řepy důkladně omyjte od hlíny a svinčíku, vezměte si alobal, řepu položte na alobal, přilijte k ní trochu oleje a do alobalu pořádně obalte. Ideálně tak dvěma vrstvami, důležité je aby z ní neunikala šťáva a nevysoušela se.

Řepy v alobalu strčte do trouby a pečte alespoň hodinu a půl, že je řepa hotová poznáte nicméně jednoduše – zkuste do ní zapíchnout špejli nebo párátko a pokud půjde bulva snadno propíchnout, je už řepa dostatečně měkká a tím pádem hotová.

Nechte řepy vystydnout. Pak je snadno oloupete a odřízněte tvrdé části. V mističce si připravte zálivku – trochu olivového oleje, balzamikový ocet, trochu citronové a pomerančové šťávy, trochu medu, osolte, opepřete a dobře pomíchejte.

 lanyz-10

Do misky si řepu nastrouhejte na mandolíně (nebo nakrájejte nožem na plátky / menší kusy) a promíchejte se zálivkou, nechte chviličku marinovat. Na hluboký talíř si dejte rukolu, na ni červenou řepu, navrch nadrobte kozí sýr a posypte oříšky.