HUMMUS S AVOKÁDEM A MÁTOU

Avokádový "hummus" s mátou

Avokádový „hummus“ s mátou

Lanýž je velký fanoušek humusu. Skvělá kombinace cizrny, tahini a olivového oleje vždy zahřeje Lanýže u s..žaludku. U humusu je celá řada variací a často se nikdo nemůže shodnout, jak ten skutečně pravý hummus vlastně chutná a jak ho připravit. V tomto případě to ale Lanýže moc nezajímalo, protože jsem měla chuť na něco svěžejšího, co z hummusu jen vychází. A ke květnu prostě patří zelená barva, takže jsem se rozhodla vyzkoušet avokádo. A výsledek se mi moc líbil a zachutnal, třeba by mohl chutnat i vám.

INDEX LENOSTI: líný lanýž

INDEX HLADU: nízký – hlad ukojím do 20 minut. 

Co je potřeba:

1 plechovka nakládané cizrny (můžete ale použít i čerstvou cizrnu a připravit hummus z ní, ale zabere vám to mnohem více času, toto je líná verze)

1 zralé avokádo

2 stroužky česneku

Avokádový nebo olivový olej (extra virgin)

2 lžíce tahini (neboli sezamové pasty, seženete v exotic přihrádce v supermarketu nebo v prodejně arabských potravin)

šťáva z limetky

ledová voda

sůl, pepř, chilli vločky

hrst máty a koriandru

Co s tím: 

Potřebujete mixér. Můžete hňácat případě i vidličkou, ale rozvněž to není příliš líná varianta. Takže:

do mixéru dáme slitou cizrnu, česnek, asi lžíci oleje. Mixujeme do jemna. Přidáme tahini pastu, asi dvě lžíce. Opět chvilku mixujeme a průběžně přiléváme ledovou vodu (musí být opravdu hodně studená, bacha na to), stačí max. dvě lžíce, neměl by být moc řídký, takže kldině méně. Přidáme avokádo a limetkovou šťávu, promixujeme než vznikne hladká hmota. Osolíme, opepříme a vmícháme natrhané mátové a korinadrové lístky.

Svěže zelená svačinka nebo lehká večeře

Svěže zelená svačinka nebo lehká večeře

Hummus můžeme servírovat pokapaný citronem nebo olejem a posypaný hrubě mletým pepřem a chilli vločkami. Dobrý je k němu pita chleba nebo jakékoliv keksíky, případně na kousky nakrájená zelenina.