MUŠLE LANÝŽIÉRE

Mušle na bílém víně á la Lanýž

Mušle na bílém víně á la Lanýž

Lanýž je velký fanoušek ryb a všelijakých mořských potvor, stejně tak jako francouzské kuchyně. Jedno z jeho nejoblíbenějších jídel jsou mušle mariniére, jejichž základem jsou čerstvé slávky, šalotky a kvalitní bílé víno. Chuť mají naprosto návykovou a to ať už se budete držet základního receptu nebo si ho trochu poupravíte o suroviny, které máte rádi.  Já jsem přidala pórek, karotku, celer a zelený pepř. A protože je začátek května a volno, neumím si skoro představit ani lepší odpolední plán, než si uvařit hrnec téhle dobroty, přikusovat bagetu a popíjet víno, mít nohy na stole a nic nedělat.

INDEX LENOSTI: s očištěnými slávkami: líný lanýž, s neočištěnými slávkami: mírně akční lanýž

INDEX HLADU: nízký, hlad ukojím do 30 min.

Co je potřeba, pro 2 hladové lanýže: 

1kg očištěných slávek (nebo neočištěných, více níže)

2 šalotky

dvě karotky

pórek, bílou část

kousek celeru, dobrý je i řapíkatý

několik kuliček zeleného pepře

50g másla

250ml vína (když chrstnete víc, taky se nic nestane)

150ml zeleninového nebo rybího vývaru

citron

hladká mouka, asi půl lžíce

hladkolistou petržel, přibližně hrst

Co s tím:

V první řadě si vezměte slávky. Většinou je koupíte v síťce, případně na váhu. Stejně tak je možné je koupit očištěné nebo neočištěné. Očistit slávky vám zabere trochu času: Slávky vyndejte ze síťky a dejte do velké mísy. Propláchněte je pořádně ledovou vodou. Vytřiďte z nich ty, které jsou otevřené, zkuste je jednou rukou chytit a druhou do mušle cvrnknout – pokud je mušle živá, zavře se.  Pak je potřeba z mušlí odstranit řasu, která z mušlí často trčí – vytrhněte jí prsty, ale tahle procedura zabere pár minut. Pak už jen mušle znovu pořádně propláchněte opět ledovou vodou a nechte chviličku ve vodě odležet.

Budete potřebovat velký hrnec, já použila litinový. Na dně si rozpalte máslo a do změknutí na něm oprestujte nejdřívě na jemno nakrájené šalotky, pak přisypte na tenká kolečka pokrájenou karotku, na kratší nudličky pokrájený pórek a nakrájený celer. Chvilku restujeteme.

Mušle slijte a vhoďte do hrnce, kde je spolu se zeleninou chvilku promícháme (plamen by měl být docela na hodně). Pak zalijte vínem, opepřete, přiklopte a asi čtyři minuty duste. Pak odkryjte, zalijte zeleninovým vývarem, přidejte na hrubo sekanou petržel, promíchejte a opět přiklopte.

Za asi čtyři další minuty jsou mušle hovoté. Vyndejte si je do servírovací mísy a pod hrncem stáhněte plamen na minimum. Omáčku zahustěte asi půl lžící mouky, přidejte šťávu z půlky citronu a oslote mořskou solí.

Mušličky v detailu.

Mušličky v detailu.

Mušle v míse přelijte omáčkou a podávejte s čertvou bagetou nebo chlebem a sklenkou dobrého vína. Nepotřebujete ani příbor, stačí když budete maso z mušlí vyndavat pomocí jedné již prázdné mušle, která poslouží jako kleštičky.