QUICHE aneb SLANÝ KOLÁČ

lanyz-7

Pórkový quiche se slaninou

 

Francouzský slaný koláč quiche („kiš“) je dnes téměř nezbytnou součástí menu pražských bister a kaváren. Ani se není čemu divit – je jednoduchý na přípravu, skvěle vypadá a do náplně můžete nacpat téměř cokoliv, takže se hodí ke spotřebování toho, co zrovna zbylo v lednici. S teplým počasím přichází i čas pikniků, na které je quiche také ideální. Jednoduše – quiche potěší vždy a všude, teplý i studený, nezbývá než si ho upéct. Já dnes měla chuť na pórkový se slaninou.

INDEX LENOSTI: s koupeným těstem: líný lanýž, s domácím těstem: středně líný lanýž.

INDEX HLADU: nízký, svůj hlad ukojím brzy. Příprava a pečení trvá cca hodinu.

Náplň typického quiche lorraine se skládá jen ze slaniny, vajec a tučné smetany. Lorraine napovídá, že quiche má svůj původ v Lotrinsku. Což je možná pravda, označení quiche se prý vyvinulo z německého slova Kuchen (koláč).

Na dobrý quiche v první řadě potřebujete dobré těsto. Podle toho, zda se ho rozhodnete koupit v obchodě, kde ho seženete dokonce i rozválené na pečícím papíře, se mění index lenosti a také doba přípravy. Já doporučuji udělat si těsto domácí. Nejen, že ušetříte, ale celkově bude váš koláč chutnější.

Těsto je snadné, jde o poměr 2 dílů mouky, jednoho dílu másla a vejce.

Co je potřeba:

250g hladké nebo celozrnné mouky

125g domácího másla

jedno-dvě veselé vejce, záleží na jejich velikosti.

Trochu vody.

Do mouky přidejte studené máslo nakrájené na kostičky, přidejte vejce a případně vodu a prostě hňácejte, až uhňácáte hladké těsto. Zabalte do fólie a dejte alespoň na hodinu ztuhnout do lednice.

Pak z těsta vyválejte placku, která by měla být vysoká přibližně 3-4mm.

Předehřejte si troubu na 175 stupňů. Vaše těsto (kupované či domácí) vložte do koláčové formy vyložené pečícím papírem a vmačkejte do rohů. Vidličkou do něj udělejte pár dírek (aby při pečení odcházela pára), přikryjte další vrstvou pečícího papíru a posypte vrstvou nějakých luštěnin, aby se vám těsto při pečení nezvedlo. Já používám fazole. Sice už je po upečení nemůžete sníst, protože zvtrdnou, ale předpéct těsto na quiche bez náplně je potřeba, koláč je pak mnohem křupavější. Těsto pečte v předehřáté troubě asi 15 minut.

Fazole po pečení nemusíte vyhodit, dejte si je do sklenice a ke stejnému účelu, aby zatížily těsto, se dají využít opakovaně.

Než se vám těsto předpeče je čas vytvořit si požadovanou náplň. Já jsem dělala pórkový quiche a na něj potřebujeme:

1 větší pórek

asi 50 g slaniny nebo i víc, jak kdo má rád

150g čedaru

kyblíček créme fraiche nebo zakysané smetany

2 vejce

sůl, pepř

Na pánvi jsem si opekla snaninu nakrájenou na kostičky, vyndala ji stranou. Na výpek jsem přidala na jemno pokrájený pórek a s trochou vody podusila do měkka. Pak jsem vrátila slaninu zpět k pórku, dala vše do misky, promíchala se smetanou a vejci, osolila a opepřila.

Nalijte pak vše na těsto, zasypte strouhaným sýrem a pečtě na 175 – 180 stupňů tak 25 – 30 minut.

lanyz-6

Quiche s trochou rukolového salátku s vinaigrette zálivkou.

Já mám nejraději quiche ještě teplý, ale dá se jíst i studený druhý den k snídani nebo si ho vzít s sebou na svačinu. Náplň v studeném stavu trochu ztuhne, takže se koláč dobře transportuje.

Místo pórku a slaniny můžete použít špenát nebo brokolici, jakýkoliv druh šunky, výborný je třeba quiche á la nicoise s tuňákem, hráškovými lusky a cherry rajčátky.

A nezapomeňtě na dobré víno a trochu salátu, až budete quiche servírovat.